Register for an adventure

Interested in learning new things that you never actually wanted to know?

Thread How much do you spend a week/month on groceries?

Discussion in 'useless chatter' started by King Wickie, Jan 11, 2017.

  1. Im about to go shopping now and im gonna estimate it will be 50-60 for a weeks worth
     
    Amstel gravied this.
  2. For two people, between 400-500 a month. We don't buy processed food so it's a bit more expensive.
     
  3. $500 a month for 5 people. Asian Jews oorah.
     
    OOD and APRIL gravied this.
  4. Rice and matzah go a long way.
     
    nukes gravied this.
  5. Roughly 150usd a month.
     
  6. About $800 Canadian dollars a month, but we eat pretty well and entertain a fair amount.
     
    APRIL gravied this.
  7. Thanks for converting. Us US people are shit heads and expect you to. :lol:
     
    Ledboots, HipHugHer, Strings and 2 others gravied this.
  8. ...all organic, like real organic not that corporate shit.
     
    OOD, Ledboots, Strings and 2 others gravied this.
  9. Ahh yes, the entertainment food... okay so push our numbers up another 100-200USD.
     
  10. :p
     
  11. The alcohol budget, that one I should not answer.
     
    tre, Strings, nukes and 1 other person gravied this.
  12. Around 800 a month.
    I like what I like.
     
    OOD and nukes gravied this.
  13. Drink the I mean plead the 5th.
     
  14. hmm, my malana budget is too embarrassing to mention.
     
    Ledboots and nukes gravied this.
  15. 400-500. We don't eat a lot of processed food so it's cheaper.
     
    Ledboots and nukes gravied this.
  16. $300ish for 1
     
  17. Farmers' market every sunday, potatoes tomatoes onions around 0.30usd per kilo.
     
    Ledboots and nukes gravied this.
  18. Pulses 0.50usd, rice 0.60usd per kilo.
     
    Ledboots and nukes gravied this.
  19. 400gm tiger prawns 3usd
     
    nukes gravied this.
  20. Weird, we pay more for it.